Cost

The fee for weekly 45 min. lessons is $75 per month. Some additional investment may be required for instruments, music and/or other materials. Please talk to the individual teacher to find out more.

For families with more than one student enrolled, lessons for the second student cost $55; for each additional student, only $40.

Group lessons (2-3 like instruments) also are available for 60 mins., with each participant paying $75. Students interested in this option are responsible to find their own fellow participant(s).

A one-time fee of $25 (per family) must be submitted with registration. In return, each student will receive a three-ring binder and an attractive messenger bag in which to keep music and other necessary items.

A limited number of scholarships are available based on financial need and the desire and commitment of the student. The scholarship will cover $55.00 of the monthly $75.00 lesson fee with the student responsible for the remaining $20.00. Consistent and timely lesson attendance and regular practice will be required. Download the scholarship application here.

Don´t let the cost of lessons be the deciding factor. If you or your child is interested in participating, but the cost seems daunting, talk to us, and we´ll see what we can work out.